Všetci sme občas chodci na lane


Kedy ste naposledy urobili krok späť a zamysleli sa, ako ste spokojní so svojim životom? Máme tendenciu pozerať sa na svoje životy a vravieť "Ach áno, som v pohode.", "Ale áno, ide to.", Ale hej, som šťastný.".... A možno je vaša kariéra na dobrej ceste, ale už nemáte čas na svoju rodinu a priateľov alebo vás nenapĺňa práca a nerastiete alebo sa neučíte.

Nie ste v tom sami. Všetci hľadáme životnú harmóniu.

Doprajte si chvíľku a zmapujte si ako to máte práve teraz. Koleso života je vynikajúci vizuálny nástroj, ktorý pomáha ľuďom pochopiť, ktoré oblasti môžu vyžadovať trochu práce a ktoré sú už teraz vynikajúce.

Originálny koncept Kolesa života vytvoril Paul J. Meyer, ktorý v roku 1960 založil Inštitút motivácie k úspechu®. V súčasnosti tréneri a pracovníci v oblasti osobného rozvoja používajú rôzne variácie kolesa.

To je na kolese vynikajúce - jeho všestrannosť. Môžete si vybrať ľubovoľné oblasti svojho života, ktoré sú pre vás najdôležitejšie, a dokonca ísť hlbšie pomocou samostatných kolies pre rôzne oblasti. Napríklad, ak ste si všimli, že váš rodinný život si vyžaduje pozornosť, môžete vytvoriť špeciálne rodinné koliesko, ktoré vám pomôže ďalej sa rozvíjať.

Stiahnite si pracovný hárok s návodom


Ako používať nástroj Koleso života


Ak ste pripravení pozrieť sa na svoj život z vtáčej perspektívy, stiahnite si náš pracovný hárok Koleso života a postupujte podľa týchto pokynov:

Koleso
.pdf
Download PDF • 501KB

Vyberte si oblasti svojho života

Náš pracovný hárok sme nechali prázdny, aby ste si mohli vybrať, na ktoré oblasti svojho života sa chcete pozrieť. Potrebujete trochu inšpirácie? Tu je niekoľko kategórií, ktoré môžete zahrnúť:

1.) Zdravie: Čo si o sebe myslíte? Ste spokojní so svojím súčasným zdravotným stavom? Koľko investujete do svojho zdravia? Pravidelne cvičíte? Aká je vaša energetická úroveň? Aká je vaša spánková rutina? A aké zdravé je vaše súčasné stravovanie?

2.) Prostredie: Čo si myslíte o svojom prostredí? Dáva alebo berie energiu? Spôsobuje vám stres? Čo vaši príbuzní, kolegovia, susedia.

3.) Kariéra a podnikanie: Nakoľko ste spokojní so svojou súčasnou kariérou? Ako si plníte svoje každodenné povinnosti a projekty? Niektoré ďalšie veci, ktoré by ste mohli zvážiť v tejto kategórii: kariérna stratégia, rovnováha medzi pracovným a súkromným životom, časová investícia, sociálne postavenie.

4.) Vzťahy: pokiaľ ide o identifikáciu rovnováhy vo vzťahoch, musíte zistiť, ako ste spokojní s ľuďmi okolo vás. Aká je kvalita vašich vzťahov? A ako ich vo svojom živote zvládate? Trávite dostatok času so svojou rodinou, partnerom, deťmi, priateľmi?

5.) Osobný rast: Aký dôležitý je pre vás proces sebarozvoja. Ako ste spokojní s úrovňou svojho osobného rastu? Investujete do toho dostatok času? Niektoré ďalšie aspekty, ktoré môžete do tohto vyšetrovania zahrnúť, sú vzdelávanie, školenie, koučing, čítanie.

6.) Peniaze: Aké dôležité sú pre vás peniaze? Ste spokojní so svojím súčasným finančným stavom?

7.) Kreativita: Čo robíte pre zvýšenie úrovne svojej kreativity? Využívate to správnym spôsobom? Ako by ste mohli byť kreatívnejší?

8.) Zábava a rekreácia: Ako ste spokojní so svojou súčasnou rovnováhou medzi súkromným a pracovným životom? Máte dostatok času na svoje koníčky? Je niečo, čo by ste chceli urobiť, čo ste ešte neurobil?

Je to len niekoľko nápadov. Vy si vyberte oblasti, ktoré sú v tejto chvíli dôležité pre vás. Keď ich pomenujte zapíšte ich názvy do vášho Kolesa života.


Posúďte svoje oblasti života

Teraz je čas ohodnotiť každú oblasť vášho života na stupnici od 1 do 10. Ak je všetko v tejto oblasti perfektné a ste s ním spokojní, je to 10, ak je potrebné pracovať, bude mať nižšie skóre. Doprajte si čas a zvážte, koľko pozornosti v súčasnosti venujete jednotlivým oblastiam. Hodnotu každej oblasti si zakreslite, alebo vyfarbite.


Pozrite sa na to zhora

Ako to vyzerá? Vidíte, kde máte priestor na vylepšenie?


Zvážte svoje ideálne skóre pre každú oblasť

Aj keď mnohí z nás môžu chcieť dosiahnuť dokonalé skóre 10 v každej oblasti, je to nereálne, a tak sa tým netrápte. Namiesto toho by te sa mali zamyslieť nad tým, aké by bolo „ideálne“ skóre pre každú oblasť.

Zvážte svoje okolnosti, aký čas a zdroje máte k dispozícii a na ktoré oblasti sa chcete skutočne zamerať. Ako by to vyzeralo, ak by ste boli v ideálnom skóre? Pamätajte, že k tomuto nástroju sa môžete stále vracať - zmeny priorít sú v poriadku.


Stanovte si ďalšie kroky

Teraz viete, ktorým oblastiam je potrebné venovať pozornosť a aké by bolo ich ideálne skóre. Je načase vytvoriť akčný plán, ako to dosiahnuť. Položte si otázku, ako môžete uprednostniť tieto oblasti, aké kroky môžete podniknúť, aby ste tieto skóre jemne zdvihli a cítili sa vyrovnanejšie?

Máte moc byť svojim vlastným koučom a Koleso života je mocným nástrojom, ako to dosiahnuť. Ak strávite ani nie 30 minút zmapovaním oblastí svojho života a určením správneho súboru cieľov, môžete stáť pokojne v strede búrky života s vedomím, že sa zameriavate na správne veci.

To neznamená, že už nikdy nevypadnete z rovnováhy, znamená to len, že sa budete môcť ľahšie sústrediť a zacieliť, keď sa váš život rozhodne zajazdiť si na húsenkovej dráhe. Koleso života je východiskovým bodom pre ujasnenie toho, na čom vám vo vašom živote záleží najviac, kde je niečo nevyvážené a čo je potrebné urobiť, aby ste prekonali priepasť medzi vašou súčasnou situáciou a ideálnym stavom.
72 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše