Podľa seba súdim teba, alebo princíp zrkadlaPravdepodobne sme všetci zažili chvíle, kedy sa sami seba pýtame, akí ľudia nás to vlastne obklopujú. Sú to momenty, keď sa objavujú nedorozumenia, ťažko pochopiteľný hnev, zbytočné konflikty, snaha o pomstu... Čo keby sme v takýchto chvíľach pripustili možnosť, že ľudia, ktorých máme okolo seba len odrážajú povahu nás samých. Čo ak sú títo ľudia okolo nás práve preto, aby nám nastavili zrkadlo? Zrkadlo ako symbol nahliadnutia na seba samého, na miesto kde je potrebné hľadať odpovede na množstvo vlastných otázok. Povedané inak: ľudia, s ktorými sa stretávame, sú ako zrkadlá, ktoré nám ukazujú naše vnútro. Čo tým myslím? To, že čo povieme o druhom, hovorí viac o nás samých, než o ňom. S veľkou pravdepodobnosťou sme počuli aj vyjadrenie v štýle „čo sa hneváš, veď on ti len nastavuje zrkadlo“.


V rozprávke o Snehulienke sa kráľovná každý deň pýta kúzelného zrkadla „...zrkadielko, zrkadielko povedz že mi, kto je najkrajší na tejto zemi?“ a zrkadlo stále odpovedá, že najkrajšia na tejto zemi je kráľovná. Po rokoch, keď Snehulienka vyrástla, prichádza deň, kedy zrkadlo odpovie „Ty si krásna, ale najkrajšia na zemi je Snehulienka.“ Zrkadlo si len robilo svoju prácu. Zrkadlilo. A v tomto prípade zrkadlilo kráľovnin strach.


Vždy sa nájde niekto, kto bude odpovedať na nevyslovené otázky tak, ako kúzelné zrkadlo. A tým zrkadlom je zrkadlo našich vzťahov. Vzťahov medzi nami a našimi partnermi, deťmi, rodičmi, priateľmi, známymi, medzi nami a všetkými ostatnými ľuďmi. Všetky vzťahy nás vedú k hlbšiemu poznaniu a k vnútornej múdrosti. Ukážu nám naše rany, bloky, naučené vzorce z detstva alebo minulých vzťahov, pripomenú nespracované emócie, presvedčenia a povedomie o svojej hodnote.

Vedomie, že za dianie okolo nás sme zodpovední my sami, by pre nás nemalo byť príťažou, ale darom. Umožňuje nám totiž zapracovať na sebe a zmeniť to, čo je potrebné. Život je len z 10 percent o tom, čo sa nám stalo, zvyšných 90 percent je o tom, ako sme reagovali.


Môžeme mať tituly pred menom aj za menom, ale pokiaľ nepoznáme sami seba, stále máme len akademické vzdelanie, obrovské znalosti, schopnosť citovať iných ľudí a recyklovať určité témy. Ak ale túžime zmúdrieť, zoznámme sa sami so sebou. Možno sa o sebe dozvieme nelichotivé veci. Ale nech bude výsledok akýkoľvek, bude oslobodzujúci. Keď sa dozvieme kto sme, už nebudeme mať potrebu byť tým, kým nie sme.


Sledujme ako sa správame k ľuďom:

  • Zdvorilo k tými, od ktorých môžeme niečo získať a ľahostajne k tými, od ktorých nevieme získať nič?

  • Pozorne k tým, ktorých sa obávame a s opovrhnutím k tým, nad ktorými cítime prevahu?

  • Možno sa postavíme, keď vstúpia tí, ktorí majú moc a sedíme keď vojdú ostatní?

  • Ako sa správame k svojim blízkym v porovnaní s tými ktorých sotva poznáme?

Náš vonkajší svet je len zrkadlom toho, čo sa deje v našom vnútri, predovšetkým v mysli. Ak chceme zmeniť vonkajšiu realitu, musíme najprv zmeniť náš vnútorný svet.


Tak dozrkadlenia, priatelia.


129 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše